انواع پرده

پرده از گذشته تا به امروز مورد استفاده بسیاری از افراد قرار می گرفته، اما چیزی شبیه به محصولی که امروزه ما آن را به عنوان پرده می شناسیم وجود نداشته است. پرده هایی که توسط بشر مدرن امروز استفاده می شود تنوع بسیار بالاتری نسبت به چیزی که در گذشته استفاده می شد دارند. با پیشرفت علم و تکنولوژی انسان ها کم کم متوجه این موضوع شدند که هر فضایی بسته به استفاده آنجا پرده ی خاص خود را می طلبد. به همین دلیل به مرور زمان انواع پرده ها در سبک های مختلفی طراحی و تولید شدند.

خانه ها و اداره جات، رستوران ها، بیمارستان ها و ... مکان های مختلفی هستند که بسته به موقعیت آن ها می توان پرده های متنوعی را در آن ها نصب کرد. در انتخاب نوع پرده عوامل زیادی را باید در نظر گرفت که قبل از خرید پرده باید تمامی این عوامل توسط خریداران مورد ارزیابی قرار بگیرد. شناخت انواع پرده در این خصوص از اهمیت بسیاری برخوردار است. ما باید قبل از خرید پرده شناخت دقیقی از انواع و میزان نورگیری هر کدام از پرده ها داشته باشیم. به همین دلیل ما مقاله ای را آماده کرده ایم که شما را به سمت یک شناخت دقیق تر در مورد انواع پرده ها همراهی می کند. اطلاعات ارائه شده در مقاله ی پیش رو خرید هوشمندانه ای را برای تمامی کاربران رقم خواهد زد.

 اینکه پرده ها چه نوع متریال و جنسی دارند و متریال به کار رفته شده در پرده ها چه تاثیراتی در میزان نوگیری محل نصب دارد؟ یا اینکه به صورت کلی برای هر اتاقی چه نوع پرده ای باید استفاده کنیم؟ موضوعیست که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته شده است.

 انواع پرده از نظر ساختار  

 • پرده پارچه ای( پرده پانچی و سایر انواع پرده)
 • پرده کرکره( کرکره چوبی و کرکره ی فلزی)
 • پرده زبرا( زبرای ساده و زبرای چاپی)
 • پرده شید( شید ساده و شید طرح دار)
 • پرده دیکی
 • پرده لوردراپه


پرده پارچه ای (پرده پانچی و سایر انواع)

انواع پرده پانچی را می توان در جاهای مختلفی از منزل مورد استفاده قرار داد. این نوع از پرده ها در حین سادگی شیک بودن خود را حفظ کرده اند و غالبا در اتاق هایی با سبک کلاسیک استفاده می شوند. کنار وان و دوش مکان های مناسبی برای نصب پرده های پانچی می باشد. پرده پارچی از نظر چگونگی نصب کمی با دیگر پرده ها متفاوت اند. سوراخ هایی در لبه ی بالایی پرده های پانچ تعبیه شده است که محلی برای رد شدن میله پرده هستند. میله ای که از پانچ های پرده رد شده است را می توان به محل مورد نظر نصب کرد.

انواع پرده کرکره

انواع پرده های کرکره ای یکی از پرطرفدارترین پرده ها برای دکوراسیون اداره و پرده سازمان ها هستند. البته برای منازل هم می توان از پرده های کرکره ای استفاده کرد. به عنوان مثال، در صورتی که در منزلتان از پرده های نازک حریر و توری استفاده می کنید می توانید انواع پرده های کرکره ای را به عنوان آستر زیر پرده های نازک استفاده کنید تا جلوی دید را بگیرید. پرده کرکره ای را می توان به صورت جداگانه نیز در محل مورد نظر نصب کرد.

 • کرکره چوبی و فلزی:

انواع پرده های کرکره ای ساده و بدون طرح اغلب برای دکوراسیون های مدرن و امروزی مناسب اند. با استفاده از پرده های بدون طرح کرکره ای می توان جلوه ای ساده تر به محیط داد. به همین دلیل در ارتباط با طراحی دکوراسیون منزل می توان گفت که پرده کرکره ای ساده برای دکوراسیون های بسیار شلوغ انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود.

نمایی از کرکره چوبی به عنوان یکی از انواع پرده های موجود در بازار  

پرده های کرکره ای از نوارهای باریکی به صورت افقی ساخته شده اند. نوارها غالبا دارای جنس چوبی و فلزی اند. 

نمایی از کرکره چوبی به عنوان یکی از انواع پرده های موجود در بازار


علاوه بر این، نوارهای چوبی و فلزی به کار برده شده در پرده های کرکره ای قابلیت جمع شدن را دارند. به همین دلیل می توان به راحتی با جمع کردن و بالا بردن کرکره نور محیط را افزایش داده و با پایین بردن کرکره نور را کاهش داد. این پرده ها قابلیت چاپ طرح های مختلف را هم دارند.

نمایی از کرکره چاپی تصویری  


 انواع پرده زبرا

پرده زبرا یکی دیگر از انواع پرده های موجود در بازار می باشد که بیشتر در سبک های کلاسیک از دکوراسیون منزل مورد استفاده قرار می گیرد. پرده هایی که در نوع زبرا طراحی و تولید می شوند دارای ساختار خاصی از تور و پارچه ( به صورت افقی و راه راه ) و یک در میان می باشد. در مورد طراحی پرده های زبرا می توان به نوع ساده و طرح دار این نوع از پرده ها اشاره کرد.

 •  پرده زبرا ساده:

نمایی از پرده زبرا ساده

اگر محیطی که برای نصب پرده زبرا انتخاب کرده اید دارای دکوراسیون مدرن و امروزی می باشد، پرده زبرای ساده انتخاب ایده آلی برای نصب می باشند. همچنین، در صورتی که عناصر زیادی در دکوراسیون منزل شما استفاده شده است و یا به عبارتی دکوراسیون شلوغی را برای خانه خود انتخاب کرده اید می توانید از پرده های ساده زبرا برای تکمیل قسمت پرده محل زندگی خود استفاده کنید.

 • پرده زبرا چاپی:


نمایی از زبرا چاپی طرحدار  

زبراهای چاپی در زیر مجموعه ای از انواع پرده های زبرا قرار گرفته اند. طرح های متنوعی وجود دارند که می توان بسته به دکوراسیون آن ها را انتخاب و روی پرده های زبرا چاپ کرد.

 •  انواع پرده زبرا در طرح های گل دار:

در صورتی که دکوراسیون تک رنگی را برای محل زندگی خود انتخاب کرده اید  انواع پرده های زبرا با طرح های گل دار انتخاب مناسبی برای شما خواهند بود. این نوع از پرده ها می توانند تعادل رنگی مناسبی را برای دکوراسیون هایی که در آن ها رنگ سفید به صورت غالب استفاده شده است ایجاد نمایند. طرح های گل دار که شامل شکل هایی از انوع گل و شکوفه های رنگارنگ، شاخه، برگ و درختان می باشند جلوه ی جذابی داشته و تجلی گر روح و نشاط در اتاق ها خواهند بود.

 • انواع پرده زبرا در طرح های هندسی:

 اگر از دکوراسیون مدرن و امروزی در اتاق های خواب و آشپزخانه خود استفاده می کنید می توانید از انواع پرده های زبرایی که دارای طرح های هندسی هستند انتخاب نمایید.

 • انواع پرده زبرا طرح داماس:

انواع پرده های زبرایی که دارای طرح داماس هستند جلوه ی لوکس تری را به محل نصب در اتاق ها می دهند. پس اگر اتاق شما شکل و شمایل لوکس و تجملی دارد پرده های زبرای طرح داماسک با دکوراسیون اتاق شما هارمونی بسیار زیادی خواهند داشت.


 انواع پرده شید:

پرده های شید یکی دیگر از انواع پرده های موجود در بازار می باشند. این نوع از پرده ها از یک لایه پارچه با ضخامت متوسط ساخته شده و تمام پنجره را می پوشانند. جنس به کار رفته شده در پرده های شید به گونه ای طراحی شده است که نور را به صورت کامل نمی گیرند و محیط را روشن نگه می دارند. از پرده های شید می توان برای ایجاد سایه هم استفاده کرد. پرده های شید در انواع طرح های مختلفی طراحی و تولید می شوند:

 • پرده شید ساده:

نمایی از پرده شید ساده  

پرده های شید ساده را می توان به صورت تک رنگ در انواع رنگ های متنوعی تهیه و مورد استفاده قرار داد. انتخاب نوع رنگ در پرده های شید ساده را می توان طبق رنگ اتاق انجام داد. با وجود تنوع بالایی که در پرده های شید ساده وجود دارد دست شما برای انتخاب رنگ در این نوع از پرده ها باز است.

 • پرده  شید طرح دار:

نمایی از پرده شید چاپی و تصویری

پرده های شید علاوه بر اینکه دارای طرح بندی ساده و شیکی هستند، در طرح بندی های متنوع تری هم طراحی و تولید شده اند. طرح های مختلفی را می توان به نسب رنگ اتاق و نوع دکوراسیون آن روی پرده های شید چاپ کرد.

پرده دیکی

پرده دیکی یکی دیگر از انواع پرده هایی است که غالبا در اتاق های خواب به خصوص اتاق های خواب کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از پرده ها در دسته ی انواع پرده های مدرن قرار گرفته اند و زیبایی خاصی را در محیط به وجود می آودند. در ساختار پرده های دیکی برش های طویلی از پارچه به صورت نیمه استوانه ای استفاده شده است. برش ها گاه به صورت رنگی اند و گاه در رنگ های متنوعی بر روی پارچه ظاهر می شوند.

این برش ها قابلیت چرخش چند زاویه ای را هم دارا می باشند. به همین دلیل می توان به راحتی نور محیط را توسط آن ها کنترل کرد. برش های پرده در هر زاویه ای که باشند میزان خاصی از نور را از خود عبود می دهند. به عنوان مثال، زمانی که برش های پرده به صورت چهل و پنج درجه ای( به صورت مایل) باشند ضخامت پرده بیشتر شده و نور کم تری اجازه ی عبور از آن را خواهد داشت. همچنین در صورتی که استوانه ها بدون هیچ گونه زاویه ای(عمود در کنار) هم قرار می گیرند ضخامت پرده کم شده و نور بیشتری به داخل راه پیدا می کند. اصطلاحا به این نوع از پرده ها پرده ی ورتیلاین سایه روشن هم میگویند.

پرده لوردراپه

پرده ی لورداپه یکی دیگر از انواع پرده های پرطرفدار از زمان های قدیم تا به امروز می باشند. به پرده هایی که در گذشته با نام پرده های عمودی یاد می شد امروزه پرده های لورداپه می گویند. پرده های لورداپه از تیغه هایی به پهنای 13 سانتی متری ساخته شده اند. جنس پرده های عمودی معمولا پی وی سی یا همان سولیت می باشد. پرده های لورداپه در دو نوع ساده و طرح دار قابل تهیه می باشند.

پرده لورداپه ساده:

نمایی از پرده لورداپه پارچه ای و ساده

پرده لورداپه طرح دار:


نمایی از پرده لورداپه چاپی طرحدار  

در مقالات بعدی به تفصیل به معرفی تک تک این دسته ها خواهیم پرداخت تا بتوانیم در خرید پرده شما مشتریان عزیز کمک بهتری نماییم. برای مشاهده محصولات هر یک از نمونه های معرفی شده در بالا و همچنین گالری تصاویر به سایت ما مراجعه کنید.